ANAP

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  CautareCautare  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Mic dejun cu un campion!
Mier 7 Dec 2016 - 15:37 Scris de Adrian

» Plata cotizatii ANAP
Joi 1 Dec 2016 - 22:31 Scris de Adrian

» Liberalii lucreaza la pensii...
Mar 8 Noi 2016 - 12:11 Scris de dragos

» S-a stins Alexandru Geangu
Lun 7 Noi 2016 - 17:49 Scris de Adrian

» Comunicat ANAP/ANAR
Vin 4 Noi 2016 - 13:32 Scris de Adrian

» Cotizatiile ANAP
Mier 26 Oct 2016 - 23:03 Scris de Adrian

» Dosarul nr. 730/2/2012
Joi 6 Oct 2016 - 19:47 Scris de Adrian

» Reportaj TVR
Joi 22 Sept 2016 - 20:52 Scris de Adrian

» Comunicat ANAP
Vin 2 Sept 2016 - 19:34 Scris de Adrian

» S-a stins ION-FLORIAN GÂRJOABĂ
Mar 19 Iul 2016 - 19:11 Scris de Adrian

Decembrie 2016
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar

Distribuiti | 

Disparuti dintre noi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
Marian Covache

Data de inscriere : 19/09/2010
Varsta : 60
Localizare : BRAILA

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mier 24 Noi 2010 - 23:25

Sorine! Citeste nene cu atentie si vei constata ca nu toata lumea e nebuna dupa telenovele. Ia cauta , vezi s-a scris ceva ...
A! te saluta Nicu Oprescu...el nu prea intra pe forum...se da de ceasul mortii cu intalnirea la ...carciuma!
Si vezi ca am facut un subiect "Polemici", dar vezi sa nu intri si tu in "gura leului"... chiar daca ai relatii sus puse (in planor!) Wink , aici e un subiect mai delicat si nu e loc de discutii , vazute de unii neprincipiale...
Sus In jos
Adrian
Admin

Data de inscriere : 23/03/2010
Localizare : Iasi

MesajSubiect: In memoria lui Ionica Vancea   Joi 25 Noi 2010 - 11:39

Este o minciuna. Ionica Vancea stia cand sa bea, cat sa bea si unde sa bea. Asa cum s-a mai comentat, o ancheta poate dura cativa ani dar alcolemia se stabileste atunci in cateva minute si nu dupa atata timp.
Iata un scurt montaj despre Vancea si promit sa vin si cu alte poze in viitor.

Ultima editare efectuata de catre Adrian in Dum 6 Mar 2011 - 12:26, editata de 1 ori
Sus In jos
Sorin

Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 54
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Joi 25 Noi 2010 - 20:13

Exceptional!
Acesta a fost adevaratul pilot Vancea
Sus In jos
Oprisiu

Data de inscriere : 04/07/2010

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Joi 25 Noi 2010 - 21:49

Sorin a scris:
Intamplator am postat printre altele si o fotografie cu Ion Vancea.
Ce ma surprinde este nu faptul ca multi dintre d-stra vizitatori ai forumului nu ati raspuns prin alte foto din arhivele personale, ci faptul ca nici unul dintre d-stra nu a avut nici o reactie la stirile de ieri de pe tembeliziuni legate de faptul ca Ionica ar fi fost depistat cu o alcoolemie de ...% dupa ...%ani!!!!!

Sa inteleg ca toata suflarea se uita la tembeliziuni la "Marimar"...sau suntem tineri,actuali nelinistiti?

Cu scuzele de rigoare,ma inchin,
Sorin

D-l Sorin,
Probabil ca amintirile trecutului ,tristetile(ocazionale) va asalteaza .Ca va vor fi deopotriva de folos,orgoliul, tensiunea nervoasa ,dorinta de glorie sau razbunare ,scrasnirile ,nu numai ale dintilor dar si ale inimii pt. a va mentine echilibrul emotional ,dar nu-i cazul sa va sloboziti precum, un lucifer....ma abtin. Am fost coleg cu Ionica 3+6 ani si l-am cunoscut bine. Mi-a fost apropiat si drag de el.Marimea sufletului sau a fost invers proportionala cu statura. A avut un suflet mare.Da? A fost un suflet mare. El acu' e-mparatia cereasca si cred ca ii e indiferent ca aici , jos pe pamant,vre-un anchetator sau paznic de bordel isi exprima o parere,pe care noi nu o acceptam ,dar nici nu avem cum s-o verificam. Dar prin a face aprecieri legate de gusturi, nivel de cultura...la adresa altora, d.p.d.v al conditiei d-voastra particulare va plasati pe un drum "placut" al unei denigrari colective. Si nu cred ca e cea mai buna alegere. Doar daca aceasta va incanta si va da satisfactii mari. Daca da, cu mare drag va sprijin.
Cele bune
Sus In jos
Oprisiu

Data de inscriere : 04/07/2010

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Joi 25 Noi 2010 - 21:54

Adrian a scris:
Este o minciuna. Ionica Vancea stia cand sa bea, cat sa bea si unde sa bea. Asa cum s-a mai comentat, o ancheta poate dura cativa ani dar alcolemia se stabileste atunci in cateva minute si nu dupa atata timp.
Iata un scurt montaj despre Vancea si promit sa vin si cu alte poze in viitor.

Adi, asa e. 9 ani am fost coleg cu Ionica, nu l-am vazut o data baut. Nici eu nu cred in varianta asta. Mai degraba bea sucuri decat alcool.Dar vezi cum e-n ziua de azi;gura lumii-i sloboda.
Sus In jos
Adrian
Admin

Data de inscriere : 23/03/2010
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Vancea pe cand zbura la Iasi in anii '80   Sam 27 Noi 2010 - 23:18

In avion era Gica Tolovici. Jos in picioare: Adrian Totolici, Ionica Vancea, Cornel Stan.

In planor era o sportiva din Turcia. Vancea in picioare langa planor, in fata mea.

Ne deplasam la reciclarea anuala Ionica Vancea alaturi de Fane Chirila de la Suceava.

In fata hangarului la Iasi
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: POP EMILIA   Mier 1 Dec 2010 - 21:44

Dupa indelungi cautari, cu sprijinul lui Q am gasit o poza in care este imortalizata Bobi. Inainte de despartirea definitiva, cu o luna si ceva
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mier 15 Dec 2010 - 21:36

am primit un mesaj foarte emotionant ... " lt.maj.av.Ioan Bolboaca l-am inmormantat in 19 aprilie 1979" ... Ei bine pe Ion l-am cunoscut numai ca ... Da! A cazut cu un Mig 15 la Ianca, in floarea varstei si a afirmarii. Din ditamai omul , mama mea, in hohote de plans , imi spunea , la telefon ( eram in scoala) ca ramasese un gemusor , probabil prins in carlinga de parasuta nedeschisa . Inainte de serbarea Nasterii Domnului sa aducem pios omagiu celor plecati in ceruri.
Multumesc Liliana!
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mar 21 Dec 2010 - 16:23

am primit din Canada o poza a pilotului Stefan Rudeanu, cazut cu elicopterul Ka 26 in 16 Martie 1978

Numai el a murit cind in urma impactului cu solul citeva coaste I-au intrat in inima. Mecanicul care era cu el in elicopter este Necula Ion, el a scapat cu viata si dupa aceea a devenit pilot. Accidentul s-a produs ca urmare a opririi celor doua motoare, probabil din cauza apei din benzina, inaltimea fiind in jur de 20 metri. Din cauza inaltimii joase autorotatia a fost practic imposibila. Dupa impact elicopterul a luat foc pilotul a fost deasemenea ars.
Date despre el:- nascut 8 mar.1931, com. Bucov, jud.Prahova. In urma decesului au ramas patru copii orfani

astept si alte poze cu alti piloti cazuti
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Primul general parasutist al Romaniei    Joi 23 Dec 2010 - 15:46

S-a nascut in Basarabia, la data de 23.01.1922 in satul Coşcodeni, jud. Balti (actual raionul Singerei), intr-o familie cu 7 copii: Grigore, Tamara, Raisa, Eugenia, Anatol, Dumitru si Valentina. Fiind plecat la Tecuci la studii impreuna cu surorile sale Tamara si Raisa, Gres(cum ii ziceau fratii mai mici) n-a stiut nimic despre mama si fratii mai mici care au fost exilati in 1949 in Siberia. Soarta avea sa le suranda cu 15 ani mai tarziu, cand o ruda a facut tot posibilul ca scrisorile fratilor stabiliti deja in Romania, sa ajunga la mama Sofia, in adancurile Rusiei. Astfel mamei vaduve cu 7 copii i s-a oferit titlul de mama eroina si familia sa a fost eliberata de gulag-ul comunist.

A inceput parasutismul militar оn anul 1941 cu gradul de sergent. La insurectia naţionala din august 1944, a participat impreuna cu Batalionul de parasutisti la luptele grele date оn sectorul de Nord, Pipera, Baneasa, Tunari, Otopeni, impotriva trupelor hitleriste, pentru apararea capitalei, unde, prin fapte strălucite de arme s-au acoperit de glorie, fiind citat cu unitatea sa prin doua ordine de zi şi decorat cu cea mai inalta distinctie ce se putea acorda atunci gradului său: "Virtutea militara de razboi, clasa a II-a". Lui Bastan i se datoreaza si realizarea unui nou tip de parasuta si pentru ca nimeni nu avea incredere la acea vreme in valoare acesteia, el a sarit in brate cu propriul fiu, in varsta de 5 ani. Aceasta frumoasă realizare romaneasca, recunoscuta si brevetata cu brevetul de invenţii nr. 2458/41559/1960, a intrat în 1961 în dotarea armatei noastre. [Extras din "Vulturii cerului" de N. Pangica, p. 333-336].

In primavara lui 1957 a оncercat o noua experienta - care i-a reuşit - sarind dintr-un Junkers-52 calare pe o motocicleta de 500m3.

In august 1970 a sarit de la 10.000 de metrii cu cadere libera de 7000 de metrii - record national nedoborat inca, astfel doborand recordul naţional de 7.100 metri. I s-a oferit titlul de maestru emerit al sportului la parasutism.

G. Bastan a realizat in 1970 un complet de parasute care este astazi echipamentul oficial al Sistemului National de Aparare. Ca inventator al parasutelor BG-7M si BG-3M si detinator de record national de parasutare, generalul Grigore Bastan a intrat in istorie.

Despre cauzele acestui neasteptat capat de drum se cunosc putine. Este confirmat faptul ca decesul a avut loc la Ministerul Apararii in cabinetul generalului Coman. Peste orice alte detalii, s-a tras o perdea de fum, familia nu a avut acces la aceste informatii, iar ceremonia a fost preluata in intregime de Ministerul Apararii.

La 20 august 1996, in semn de omagiu cu prilejul implinirii a 26 de ani de la stabilirea recordului national, in municipiul Buzau a fost dezvelit bustul generalului Bastan Grigore, amplasat pe strada care ii poarta numele - lucrare a arhitectului Nicolae Doicu.
In anul 1998, consiliul local ii ofera generalului Grigore Bastan, in semn de omagiu, titlul de cetatean de onoare post-mortem al municipiului Buzau. Fundatia “General Grigore Bastan” exista pentru a onora si a face cunoscuta viata unui Mare Roman.

Autor: Eduard Rotaru, Valentina Ungureanu
Sursa: www.basarabeni.ro
Sus In jos
Sorin

MesajSubiect: Aeroclubul Suceava   Vin 24 Dec 2010 - 19:37

Aeroclubul sucevean(fost Șoimii Bucovinei) poarta acum numele marelui Bastan!
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: “Vulturul nu cade…niciodată”    Mier 11 Mai 2011 - 18:56

“Vulturul nu cade…niciodată”, la Cercul Militar Brăila

Vineri, 6 mai, la amiază în Sala de Festivităţi a Cercului Militar a avut loc lansarea cărţii "Vulturul nu cade... niciodată", a colonelului în rezervă Ştefan Vişan. Romanul este dedicat generalului Grigore Baştan, întemeietorul trupelor moderne de paraşutişti care a trăit în perioada 1922 - 1983.
Despre carte şi autor au vorbit colonelul dr. Mircea Vladu , fostul pilot de aviaţie Marian Covache şi profesorul Gheorghe Calotă.

[img]<script src='http://img806.imageshack.us/shareable/?i=vultur.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>[/img]

[img]<script src='http://img864.imageshack.us/shareable/?i=dsc08276.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>[/img]
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Toader si Huci   Lun 18 Iun 2012 - 8:54

Se cuvine sa-i aducem aici si pe cei doi piloti care au pregatit o parte dintre noi , la Focsani si Bobocu, comandorii in rezerva Mircea Toader si victor Huci. Dumnezeu sa-i odihneasca . Primul este inmormantat la Luncavita ( Tulcea) iar al doilea la Buzau -Cimitirul eroilor.

12 Iul 2011 Aerodromul Sirna, Prahova La ora 13:00, pilotul Mircea Toader şi colegul său, Victor Huci, s-au
urcat în avion pentru încă un zbor test. La aproape un minut de la
decolare, motorul s-a oprit şi aparatul s-a înclinat. Se afla la 300 de
metri înălţime. Nu a mai putut fi îndreptat şi s-a prăbuşit. S-a
împrăştiat câţiva metri pe câmp şi a luat foc. Toader a murit carbonizat iar Huci in noaptea de 2 spre 3 august, la Spitalul Floreasca.

Ultima editare efectuata de catre Marian Covache in Lun 18 Iun 2012 - 9:06, editata de 1 ori
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Comandor Lazar   Lun 18 Iun 2012 - 9:05

Pilotul comandor Petru Lazar a căzut, duminică dimineaţă, 17 iunie 2012 ( Ziua aviatiei) cu avionul in apropierea locului unde si-a frant aripile , la Banesti, Aurel Vlaicu. Aparatul de zbor, ULM - Festival, a atins, cu trenul de aterizare, fire de înaltă tensiune, în
tip ce era în procedura de aterizare.
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Lun 25 Iun 2012 - 9:03

Pilotul sportiv Adrian Tomescu, 42 de ani, controlor de trafic la Centrul de Dirijare al Zborului Arad, a cazut in seara de 24 iunie 2012 la Siria -Arad, cu un avion Ikarus C42
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: O completare necesara   Mar 26 Iun 2012 - 22:15

14 februarie 1983 pilot inginer Gabi Bacanu -fiul lui Maria
Flusca fost ministru industriei usoare pe timpul lui NC ,component lot
national acrobatie aeriana antrenor Titi Manolache a intrat in vrie
plata cu avion zlin 526 YR-ZAF

LikeUnlike
Povesteste

• Cornel Marinescu ultimazi de iarna cu mult soare.cantonament lot national ,eu urmam la acel

• avion si l-am urmarit.gama elementara avea de facut.a scos din imelman
      cu botul prea sus si a intrat in vrie.l-a comanda dlui manolache l-a
      scos odata si l-a bagat ...iar
      in vrie pe partea piciorului de scoatere apoi iar la comanda lui
      manolachre l-a scos si l-a bagat iar dupa picior in vrie apoi nu l-a
      mai scos.a cazut pe un gard,nu a luat foc.a fost primul care a zburat
      dupa pauza de pranz.de a doua zi a inceput o iarna grea care a tinut
      pana in martie.era inginer si acumula ore pt a putea ajunge la
      tarom.era o generatie intreaga de ingineri atunci care zburau sa
      acumuleze ore de zbor pt avansare la tarom.dzeu sa-l ierte ,a fost un
      baiat deosebit de normal si educat.

Sus In jos
SPEEDY G.

Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Numele corect este Flucsa   Mier 27 Iun 2012 - 11:36

Maria Flucsa
Sus In jos
eu

Data de inscriere : 29/08/2012

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mier 29 Aug 2012 - 9:08

Marian Covache a scris:
“Vulturul nu cade…niciodată”, la Cercul Militar Brăila

Vineri, 6 mai, la amiază în Sala de Festivităţi a Cercului Militar a avut loc lansarea cărţii "Vulturul nu cade... niciodată", a colonelului în rezervă Ştefan Vişan. Romanul este dedicat generalului Grigore Baştan, întemeietorul trupelor moderne de paraşutişti care a trăit în perioada 1922 - 1983.
Despre carte şi autor au vorbit colonelul dr. Mircea Vladu , fostul pilot de aviaţie Marian Covache şi profesorul Gheorghe Calotă.
De unde și cum se poate achiziționa această carte?
Sus In jos
magduuu

Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: "Vulturul nu cade...niciodata"   Vin 31 Aug 2012 - 2:24

Cred ca cel mai bine e sa-l intrebati direct pe autor, la adresele pe care le-am gasit pe net:

stevisi80@yahoo.com

https://www.facebook.com/stefan.visan.1
Sus In jos
Valentina Alesteu

Data de inscriere : 15/06/2013

MesajSubiect: Maine 16 iunie se implinesc 50 de ani de la accident   Sam 15 Iun 2013 - 16:24

Marian Covache a scris:
va amintiti ceva, ati auzit ceva

16 iunie 1963  
Il 14 cred,  YR-ILL, comandant Gheorghe Sandulescu , moartea echipajului (4)  si a pasagerilor (29 de turisti)  cazut in Ungaria la 3 km  de localitatea Békéssámson
De la München-Riem Airport pana  la Constanta-Kogalniceanu Airport
Unul dintre membrii echipajului a fost Ciugulea Ion, mecanic de bord, care a murit la varsta de 37 de ani, iar ultimele lui cuvinte au fost :" copii mei, copii mei", cu asta au ramas cei sapte copii ai domnului Ciugulea, o inregistrare cu vocea tatalui lor de pe cutia neagra, un tata pe care nu l/au cunoscut prea bine fiindca majoritatea erau mici, iar astayi unul dintre copii inca se mai intreaba daca acest accident nu a fost cumva suspect.Nimeni nu-l poate consola spunandu-i adevarul sau nu se vrea, nimeni nu-si aminteste de acest accident. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe toti cei cazuti in 16 iunie 1963.
Sus In jos
Sorin

MesajSubiect: YR-ILL   Joi 27 Iun 2013 - 10:31

Cu scuzele de rigoare pentru intarzierea raspunsului:
YR-ILL
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Astazi la 3:52

Sus In jos