ANAP

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  CautareCautare  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Plata cotizatii ANAP
Joi 1 Dec 2016 - 22:31 Scris de Adrian

» Liberalii lucreaza la pensii...
Mar 8 Noi 2016 - 12:11 Scris de dragos

» S-a stins Alexandru Geangu
Lun 7 Noi 2016 - 17:49 Scris de Adrian

» Comunicat ANAP/ANAR
Vin 4 Noi 2016 - 13:32 Scris de Adrian

» Cotizatiile ANAP
Mier 26 Oct 2016 - 23:03 Scris de Adrian

» Dosarul nr. 730/2/2012
Joi 6 Oct 2016 - 19:47 Scris de Adrian

» Reportaj TVR
Joi 22 Sept 2016 - 20:52 Scris de Adrian

» Comunicat ANAP
Vin 2 Sept 2016 - 19:34 Scris de Adrian

» S-a stins ION-FLORIAN GÂRJOABĂ
Mar 19 Iul 2016 - 19:11 Scris de Adrian

» S-a stins PETRE RIZESCU
Lun 30 Mai 2016 - 15:30 Scris de Adrian

Decembrie 2016
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar

Distribuiti | 

Disparuti dintre noi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Marian Covache

Data de inscriere : 19/09/2010
Varsta : 60
Localizare : BRAILA

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Lun 27 Sept 2010 - 18:55

1918 locotenent Vasile Niculescu
http://cersipamantromanesc.wordpress.com/2010/08/19/un-pilot-uitat-locotenentul-aviator-vasile-niculescu/

Generalul aviator Andrei Popovici, fostul comandant al Grupului 2 Aeronautic Tecuci, unitate în care a luptat în razboiul întregirii nationale Vasile Niculescu, îi scria eroului în decembrie 1961: “Nu este prilej de sarbatoare crestineasca si nationala, care sa nu trezeasca în mine amintirea zborului Domniei tale la Blaj, atunci la începutul iernii, în anul 1918.
Zborul acesta ramâne înscris în istoria si în analele întregirii neamului românesc. Camarazii tai zburatori te-au asezat pe cel mai înalt punct al unei întreprinderi zburatoresti din razboiul cel mare si sfânt. S-a vazut nedreptatea pe care conducatorii tarii din acele vremuri au avut-o fata de dumneavoastra de a nu va acorda cinstea cuvenita pentru acel zbor istoric.
Nu stiu de ce, dar parca tot n-am pierdut nadejdea ca voi asista la preamarirea si la actul de dreptate ce vi se cuvine…”

Dupa ce a parasit haina militara, Vasile Niculescu a trait pâna aproape de 90 ani, practicând meseria de ceasornicar.Maiorul (r) aviator Vasile Niculescu s-a stins din viata la 24 aprilie 1981, într-un trist anonimat.
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: AN2 cazut in padure   Mar 28 Sept 2010 - 9:20

Stie cineva despre vreo catastrofa in care a fost implicat un avion An-2 inmatriculat YR -APU? Undeva intr-o padure, printre copaci, cu f f multi ani in urma??
Sus In jos
cristina
Vizitator

MesajSubiect: Disparuti dintre noi...dar purtati in sufletele noastre pt totdeauna.   Mar 28 Sept 2010 - 10:48

Buna dimineata Marian,in A-310 LCC,au mai fost:Lucretia Pop,Costica Buza,Viorica Balanescu,Adriana Nicolae,(Carmen Muntenu si Doina Jurcovan/le-ai mentionat).O alta catastrofa cu un Tu-154/scoala,cuTraian Iulius,Dobre,Aurel Vasile(?)..Ne tare dor de voi..au ramas amintirile atat de dragi dar atat de insuficiente..Nimic nu va poate inlocui..da,lacrimi si iar lacrimi mereu..
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mar 28 Sept 2010 - 12:02

Cristina, iti multumesc mult! Ai refacut tabloul complet. Mi-as dori ca multi dintre aviatorii romani sa vina aici si sa procedeze ca tine. Multumesc!
P.S. Despre celalat Tupolev poate scrii mai mult.
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mar 28 Sept 2010 - 19:22

M-am laudat de pomana ca stiu sa postez poze...Revin cu rugamintea la ADMIN sa incerce o varianta mai simpla de postare a unor eventuale ilstratii. Nu ma pricep la toate Wink
Sus In jos
Adrian
Admin

Data de inscriere : 23/03/2010
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Cum postam poze   Mar 28 Sept 2010 - 20:47

Primul pas: dati clic pe butonul de deasupra acestui chenar (cand vreti sa postati sau sa raspundeti unui mesaj) unde atunci cand ajungeti cu mausul pe el apare scris "Gazduieste o imagine".
Dati clic pe spatiul de sciere de acolo si se acceseaza hard-discul dumneavoastra.
Cautati acolo pozele pe care le doriti. Aveti grija ca acestea sa nu ocupe un spatiu de memorie mai mare de 100 Kb. Daca poza este mai mare micsorati-o ca dimensiuni sau/si rezolutie pana ajunge sa incapa in pagina de forum.
Selectati imaginea si dati clic pe "host it!"
Automat forumul nostru va duce intr-un program de stocare si transfer a imaginilor
http://imageshack.us/ sau https://servimg.com/
Acolo vedeti imaginea pe care ati sortat-o din calculatorul dv. Acest program are mai multe optiuni, posibilitati de a afisa imagini in marime reala, in miniatura, numai lincul...
Alegeti una din aceste optiuni. Eu in poza cu promotia 1989 am ales sa afiseze poza in marime reala asa cum o am in calculator. Era prea mare ca spatiu de stocare si aparea numai o parte din poza. Am micsorat-o pana a incaput toata.
Pentru mai multe amanunte accesa din partea de jos a forumului si cititi
http://www.forumgratuit.ro/ro/phpbb/
Puteti sa va stocati pozele atat pe http://imageshack.us/ cat si pe https://servimg.com/
Pe ambele va puteti crea un cont gratuit. Stocati acolo pozele pregatite pe calculator la marimea acceptata si oricand aveti nevoie le transferati pe forumul ANAP sau pe multe alte site-uri.
Cum le tranferati!? Lucrati interactiv cu ecranul din fata dv. Incercati sa faceti ce vi se spune acolo, pas cu pas. Incercati, exersati cu engleza, romgleza si chiar in romaneasca neaosa in functie de softul ce-l aveti instalat pe calculator.
Va asigur ca platforma, softul pe care functioneaza forumul ANAP, permite afisatrea de poze si filmulete iar pentru a fi si mai convingator va rog sa constatati ca am postat o poza de felicitare cu ocazia Pastelui in primavara 2010, am postat acum poza de la absolvire a promotiei 1979 si cateva filmulete pe care le-am avut pe un CD primit cadou acum 2 ani cand am vizitat scoala de la Bobocu.
Nu trebuie sa intervina cu nimic adminul.
M-as bucura sa stiu ca v-am fost de folos.
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Multumiri   Mar 28 Sept 2010 - 20:54

OK! Iata ca nu toata lumea are vreme de somn! Wink Am tot incercat variantele discutate inainte si nu am reusit "de nici o culoare" . Voi incerca asta seara. Nu vreau musai sa postez toata arhiva , dar cateva , pentru identificare, sunt necesare a fi puse aici. Este totusi riscant sa posteze pozele in alta parte decat pe calculatorul tau pentru simplul motiv ca ... le poate lua oricine!
Cu respect!
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mar 28 Sept 2010 - 21:07

SPRE ADUCERE AMINTE MULTORA!

Sus In jos
Adrian
Admin

Data de inscriere : 23/03/2010
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Felicitari   Mar 28 Sept 2010 - 22:00

Felicitari pentru postarea pozelor. Asteptam si filme. Nu m-am inselat!
Am spus de mai multe ori ca am incredere in colegii nostri. Aviatorii romani sunt in satre sa inteleaga tehnica de zbor, aerodinamica, meteorologia..., sa rezolve cazurile speciale, sa zboare in orice conditii, adesea cu dotari tehnice minime si sa fie apreciati in intreaga lume. Este firesc, cu instinctul de exploratori, sa poata deprinde rapid lucrul pe calculator si internet. Trebuie doar sa dorim si sa indraznim sa fim in pas cu tehnica.
Sugerez colegilor care nu au avut timp sa se initieze in aceasta directie, sa apeleze la cei apropiati: copii, nepoti, prieteni, vecini..., fara retinere. Nimeni nu s-a nascut invatat. Iar aviatorii au invatat mereu de la cei initiati.
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Mar 28 Sept 2010 - 22:29

Din punctul meu de vedere acest subiect ar trebui sa se opreasca aici. Numai cazurile deosebite ar face exceptie! Pentru a avea timpul necesar culegerii de date si formarii unui colectiv care sa se preocupe de imaginea eroilor aerului vom incerca sa luma legatura doar pe adresele de email si as sugera ca dl Adrian T., dna Cristina Ditoiu, dl Laurentiu GIURGEA, dna Mioara Popa si cine mai vrea sa-si lase adresele de email pe acest forum , pentru contactul direct cu cei care detin date , poze sau filme, pentru a nu le mai face , deocamdata publice. Aceasta sugestie ar trebui sa contribuie si la oferirea unei surprize celor multi...in ceea ce priveste editarea Cartii de Aur...
Astept propuneri! Eu nu mai postez date sau foto (doar in cazuri extreme cand nu voi reusi identificarea lor pe nicio cale) in afara unor comentarii.

Cu stima pentru intregul "echipaj"
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Parasutistii   Joi 30 Sept 2010 - 20:36

Revin si ma inclin in fata celor pe care i-am uitat fara sa gandesc la asa ceva vreodata!

30/05/1998

Un soldat de la Unitatea Militara de parasutisti 01995 din Buzau a murit ieri la prima sa parasutare. Romica Horhocica avea 20 de ani si a fost incorporat in luna februarie. El a executat primul sau salt-scoala cu parasuta ieri. Parasuta nu s-a deschis in timpul saltului. La primele trei salturi-scoala, parasuta principala trebuie sa se deschida automat. In conditiile in care, in timpul saltului, parasuta principala nu s-a deschis, soldatul ar fi trebuit sa actioneze manual parasuta de rezerva. Aceasta insa era nedesfacuta la locul accidentului.

14 septembrie 2004
Un militar (24 de ani) angajat cu contract la UM 01847 Buzau a murit, luni, in jurul orei 16.00, in zona localitatii Ianca (judetul Braila), in timpul unui exercitiu de parasutare efectuat pentru a primi brevetul de parasutist.

10 Aprilie 2005

Un militar s-a accidentat mortal, ieri, in jurul orei 9.15, in apropiere de aerodromul Campia Turzii, in timpul executarii unor exercitii de antrenament de parasutare organizate de Unitatea Militara 01049 Someseni. Militarul a cazut de la inaltimea de 2000m

26 aprilie 2005
sergentul parasutist Narcis Sonei si-a pierdut viata intr-o explozie a unei bombe detonate prin telecomanda, chiar in timpul unei misiuni de patrulare pe care o desfasura in sudul provinciei Kandahar.

Un exercitiu de parasutism la Clinceni, pe 2 iulie 2007, s-a soldat cu moartea sg. maj. Eugen Bulac, caruia nu i s-a deschis parasuta.

Un paraşutist militar a murit miercuri 9 iun 2010, la baza de la Bobocu, judeţul Buzău, după ce, în timpul unor exerciţii de zbor, paraşuta sa nu s-a deschis.
Potrivit MApN, plutonierul adjutant Petre Onofre din Bucureşti, în vârstă de 41 de ani, şi-a pierdut viaţa, în jurul orei 10.00, în timpul unui exerciţiu de paraşutare pe aerodromul Bococ, din judeţul Buzău.

Luni 23 August 2010
Paraşutist mort la un salt de antrenament
Dragoş Ionescu (31 de ani) a efectuat o manevră greşită la 15 m de sol, pe Aerodromul Clinceni
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Sam 2 Oct 2010 - 14:09

http://www.ilfovulnostru.ro/2010/03/04/balotesti-1995-%E2%80%93-accidentul-aviatic-un-document-care-circula-pe-internet-ofera-o-posibila-explicatie-a-misterului-din-jurul-catastrofei-aeriene/

De ce a dispărut Dosarul Baloteşti?

Spionul român care i-a adus lui Iulian Vlad şi, prin acesta, lui Ceuşescu, acele date de la Malta, în 1989, a decedat în catastrofa aeronautică de la Baloteşti. Cităm declaraţia unei persoane care cunoaşte detalii din interiorul sistemului: “Omul care a adus informaţiile de la Malta în 1989 se afla în Airbusul care s-a prăbuşit la Baloteşti în 1995. Nu a fost un accident aviatic, a fost un act terorist, o execuţie, era vizată chiar persoana care era implicată în acţiunea românească de spionaj de la Malta”.

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:21

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:21

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:22

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:23

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:23

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:25

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Dum 3 Oct 2010 - 12:28

Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Remember   Mar 5 Oct 2010 - 16:02

Elevul Ion Ruginosu -absolvent al promotiei 1980
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Remember promotia 1980   Mar 5 Oct 2010 - 18:28

Costica Ardeleanu la unul dintre ultimile sale zboruri
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Compozitorul inaltimilor   Joi 7 Oct 2010 - 19:26

Compozitorul, poetul şi Aviatorul Ionel Fernic

Printre personalităţile cele mai cunoscute ale istoriei aviaţei române, compozitorul şi poetul Ionel Fernic ocupă un loc de seamă, datorită notorităţii sale ca artist pe de-o parte, dar şi performanţelor realizate în zborul cu motor sau în paraşutism . Încă din primii ani de liceu (pe care l-a urmat la colegiul “Vasile Alecsandri” din Galaţi), Ionel şi-a arătat pasiunea pentru muzică şi pentru maşinile de zburat. De la profesorul său, Teodor Fuchs, a învăţat să cânte la pian şi chitară, dobândind şi primele cunoştinţe de armonie şi compoziţie. Se pare că sub îndrumarea lui Fuchs a realizat Fernic prima sa compoziţie: “Cruce albă de mesteacăn”.

A început o viaţă boemă, cunoscând oameni din toate mediile sociale. În această perioadă şi-a redescoperit vechea pasiune pentru muzica uşoară. A devenit compozitor, iar cântecele sale cucereau instantaneu statutul de slagăre, multe dintre ele rămânând şi azi în patrimoniul cultural românesc. Nu sunt necunoscute nici tinerei generaţii unele dintre frumoasele sale tangouri şi romanţe: “Adio doamnă”, “Beau”, “Iubesc femeia”, “Minciuna”, “Minte-mă”, “Scrisoare de amor”. Împreună cu Nicolae Kiriţescu, care i-a oferit textul, în varianta franceză, Fernic a dăruit ascultătorilor nemuritorul cântec “Pe boltă când apare Luna”.
Începe să frecventeze şi Şcoala de pilotaj de la Băneasa. Este de remarcat de instructorii săi pentru conştinciozitate, poate suprinzătoare pentru firea sa visătoare. A parcurs , pas cu pas, toate etapele de pregătire, ajungând să efectueze primul zbor în “simplă” (singur la bordul avionului), pe care l-a descris astfel: “Prima simplă comandă, câtă fericire …..Cât de măreţ este, singur, pentru prima oară, într-o lume fără hotare, în care singura lege e visul, şi singurul stăpân, destinul.”
Ionel Fernic a absolvit şcoala de pilotaj în 1935, obţinând brevetul de “pilot de turism şi sport”. După acest succes, veşnic în căutare de noi aventuri, compozitorul a început să se intereseze de paraşutism. Pentru activitatea sa de zburător, Ionel Fernic primeşte înalte distincţii din mâna regelui Carol al II –lea.
În iulie 1938, pe când se afla la Cernăuţi, Fernic este convocat în interes de serviciu la Bucureşti. Alege deplasarea pe calea aerului şi reuşeşte cu mare greutate să-l convingă pe prietenul său, avocatul Lelius Popescu, să-i cedeze locul reţinut la zborul L.O.T (Companie poloneză), pe linia Varşovia-Cernăuţi-Bucureşti. Din păcate, avionul s-a prăbuşit lângă satul Stulpicani, între Gura Humorului şi Câmpulung Moldovenesc. Accidentul ar putea avea o legătură cu prezenţa la bordul avionul a ataşatului militar al Japoniei la Varşovia. Toţi pasagerii, între care şi Ionel Fernic, şi-au pierdut viaţa.
Ceremonia funebră a avut loc la Bucureşti. Ionel Fernic a fost condus pe ultimul drum de o mare mulţime de oameni, iar taraful care l-a însoţit a interpretat fără întrerupere cântecele sale.
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Revin cu o parte dintre eroi   Dum 10 Oct 2010 - 20:27

Horia Agarici (n. 6 aprilie 1911, Lausanne, Elveția (și-a petrecut copilăria la Iași), d. 1982, Eforie, România) a fost un căpitan aviator al Forțelor Aeriene Române, unul din aviatorii de elită al celui de-al Doilea Război Mondial al Armatei Române, poet și autor român. Pentru faptele sale extraordinare de vitejie din timpul celui de-al doilea război mondial a fost supranumit și Salvatorul Constanței.

Sus In jos
nick737

Data de inscriere : 09/07/2010
Varsta : 69

MesajSubiect: completare echipaj !!!   Mier 13 Oct 2010 - 6:55

cristina a scris:
Buna dimineata Marian,in A-310 LCC,au mai fost:Lucretia Pop,Costica Buza,Viorica Balanescu,Adriana Nicolae,(Carmen Muntenu si Doina Jurcovan/le-ai mentionat).O alta catastrofa cu un Tu-154/scoala,cuTraian Iulius,Dobre,Aurel Vasile(?)..Ne tare dor de voi..au ramas amintirile atat de dragi dar atat de insuficiente..Nimic nu va poate inlocui..da,lacrimi si iar lacrimi mereu..
Alaturi de ei au fost si navigator Nastasescu Lucian(zis Fanfan) si mecanic de bord Neicu Emilian
Sus In jos
Marian Covache

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Vin 15 Oct 2010 - 22:33

Un capitol aparte din Cartea de Aur il va costitui acest subiect si de aceea insist sa ne ajutati! Vedeti , deja vorbim la plural. Colectivul se largeste...
De noi depinde aparitia acestei carti. Spuneam asta seara unui cunoscut de pe acest site, cu care m-am intalnit, spre marea mea bucurie, chiar la Braila, ca generatia de aviatori de dinainte de anii 70 nu prea mai are vreme sa se ocupe de asa ceva iar generatia de dupa 90 are prea multa vreme in fata sa o intereseze asa ceva. Deci oameni buni , din elita societatii romanesti, adunati -va in jurul acestei idei nobile. Lasati unele prejudecati si orgolii de o parte.
Un sfarsit de saptamana excelent!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Disparuti dintre noi   Astazi la 2:23

Sus In jos

Disparuti dintre noi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Comparatie intre carte si film
» Sapun handmade 2