ANAP

AcasaAcasa  PortalPortal  CalendarCalendar  GalerieGalerie  CautareCautare  FAQFAQ  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Mic dejun cu un campion!
Mier 7 Dec 2016 - 15:37 Scris de Adrian

» Plata cotizatii ANAP
Joi 1 Dec 2016 - 22:31 Scris de Adrian

» Liberalii lucreaza la pensii...
Mar 8 Noi 2016 - 12:11 Scris de dragos

» S-a stins Alexandru Geangu
Lun 7 Noi 2016 - 17:49 Scris de Adrian

» Comunicat ANAP/ANAR
Vin 4 Noi 2016 - 13:32 Scris de Adrian

» Cotizatiile ANAP
Mier 26 Oct 2016 - 23:03 Scris de Adrian

» Dosarul nr. 730/2/2012
Joi 6 Oct 2016 - 19:47 Scris de Adrian

» Reportaj TVR
Joi 22 Sept 2016 - 20:52 Scris de Adrian

» Comunicat ANAP
Vin 2 Sept 2016 - 19:34 Scris de Adrian

» S-a stins ION-FLORIAN GÂRJOABĂ
Mar 19 Iul 2016 - 19:11 Scris de Adrian

Decembrie 2016
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar

Distribuiti | 

Un mic protest

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Samy

Data de inscriere : 24/10/2010

MesajSubiect: Un mic protest    Lun 27 Iun 2011 - 1:42

Munca celor de la bordul aeronavelor este descalificata in ochii actualilor conducatori (poate si a viitorilor alesi, oricare vor fii aceia...). Se tot spune si se fac comparatii intre personalul navigant din aviatie si alte categorii profesionale. Munca noastra a fost comparat cu a celorlalti, si sub diverse amenintari subtile, sau nu atat de subtile, cat de folosire a tacticilor de intimidare referitore la costuri au fost aruncate asupra acestei profesii. Avand in vedere situatia aceasta, va rog sa-mi permiteti, sa aruncam o privire asupra acestei categorii de profesionisti.

Nu comparati profesia de personal navigant din aviatie cu alte profesii:

. cat de multe sedinte de guvern explodeaza ca un avion ?
. cate sedinte se încheie cu sute de cadavre ?
. cate din deciziile voastre, luate in cateva secunde costa zeci de milioane de dolari ?
. cati medici petrec o jumatate a lunii departe de familiile lor ?
. cati dintre copii vostri plang cand tatal/mama isi pune pe uniforma sa mearga la munca, pentru ca stiu ca vor fi plecati pentru o saptamana ?
. cati din membrii familiei voastre au plecat la munca si nu s-au mai intors ?
. cat de multi dintre angajatii ministerelor voastre isi pierd locurile de muncă lor, deoarece au hipertensiune arteriala ?
. cat de multi judecatori, magistrati sau avocati isi petrec Craciunul, singuri într-o camera de hotel ?
. cand sotia(sotul) voastra se uit la TV, iar programul este intrerupt, de cate ori ea (el) ingheata un moment, de teama pentru ceea ce ar putea auzi ?
. cati dintre voi, lucreaza intr-un spatiu tridimensional, intr-o continuă criza de timp si intr-o ambianta severa, incompatibilă cu insasi viaţa.

Nu exista o alta profesie in lume in care consecintele pentru greseli sunt atat de catastrofale si neiertatoare. Acesta este pretul platit de personalul navigant din aviatie:

. un pret prea mare atunci cand cineva, greseste la incarcatura de containere cu oxigen din cala.
. un pret prea mare atunci cand un terorist ne alege pe noi pentru actul sau.
. un pret prea mare atunci cand un controlor de traffic este distrat.
. un pret mare atunci cand meteorologii savarsesc o eroare in evaluarea conditiilor atmosferice.
. un pret prea mare atunci cand inginerii de aviatie au proiectat o pompa de combustibil care nu functioneaza corect.

Cand cei din guvern vorbesc de costuri, ar trebui sa se:

. adreseze ministerulului transporturilor, sa afle cat a costat Airbus-ul ingropat la Balotesti.
. adreseze ministerului transporturilor sa afle costurilor de eliberare/curatare a pistelor de la Cluj, Constanta, Bacau, etc. in urma incidentor/accidentelor de zbor.
. adreseze celor care au fost in cursa de Paris si unde numai datorita calmului si profesionalismului celor din echipaj a fost evitata o catastrofa de proportii cu costuri inimaginabile.
. sa va intrebati, atunci cand va suiti intr-un avion, cam cat ati plati pentru siguranta voastra ?
. care ar fi costurile de care vorbiti, daca nu ar fi profesionalismul si calmul celor din aceasta profesiune.

Atunci cand incercati sa ne intimidati, amintiti-vă:

. noi suntem cei care zburam in orice conditii, in timp ce voi savurati cafeaua la birou.
. noi suntem cei care eram singuri pe cer, noaptea, peste mari sau varfurile unor muntii, in timp ce voi dormeati linistiti in pat.
. noi suntem cei care au urmarit cum se incarca aripile avionului cu gheata, la sute de kilometri departare fata de cel mai apropiat aeroport, rugandu-ne sa avem suficient combustibil pentru a gasi cer senin, in timp ce voi erati linistiti acasa cu familia.
. noi am fost cei care au zburat sa aduca inapoi romanii din zonele de conflict, in timp ce voi va uitati la televizor.
. noi am fost cei care am zburat in decembrie 1989 si s-a tras cu rachete asupra noastra, langa Bucuresti.
. noi suntem cei care zburam peste deserturi si oceane, in timp ce voi petreceti cu prieteni.
. noi am fost cei care am aterizat pe o palma de pamant, cand s-au oprit toate cele 4 motoare.
. noi suntem cei care trebuie sa rezolve, in cateva secunde, problemele care apar in timpul zborului pentru viata si siguranta pasagerilor, in timp ce judecatorilor vostri le trebuie cateva saptamani, sa ia o hotarare.
. noi suntem cei care sambata, duminica si toate sarbatorile legale, lucram necontenit in timp ce voi sunteti alaturi de cei dragi.
. noi suntem cei care ne-am ingropat prieteni.
. noi suntem cei care nu stiu cand ne cresc copii, nepotii, fiind departe de ei prin natura profesiei.

Listele pot contiunua, iar discreditarea voastra fata de aceasta profesie trebuie sa se opreasca.
Redati-ne drepturile ! Redati-ne demnitatea si dreptul la viata.
Am zburat impreuna cu voi si NU am atentat niciodata la viata voastra ci dinpotriva v-am oferit siguranta, confortul si demnitatea cuvenita.

Va rugam sa nu incearcati sa ne intimidati. Noi nu suntem dusmanii din cosmarurile voastre. Noi suntem cei care cu experienta au realizat ceea ce alti nu indraznesc nici macar sa incerce. Va rog sa tineti seama de aceste lucruri si sa apreciati la adevarata valoare aceasta profesiune.

Simi
Sus In jos

Un mic protest
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Discutii diverse-
Mergi direct la: